Türkiye’nin başkenti Ankara’nın en köklü, en güzide ve en prestijli ilçesi Çankaya’da yeni bir dönem başlıyor. Çağımızın yeni yaşam konseptine uygun çağdaş ve sürdürülebilir barınma alanı sağlayacak bölgesi olan Karataş’ın yıldızı parlıyor…

Ankara ili Çankaya ilçesi Karataş Mahallesi, Eymir Gölü’nün 4 km doğusunda, İmrahor Vadisinin 5 km güneybatısında, Oran semtinin 5 km güneyinde bulunmaktadır. Ankara çevre yolu bölgenin kuzeyinden geçerek kuzey sınırını oluşturmaktadır.

Günümüzde insanlar temiz havaya sahip, binası az ve açık alanı çok, doğanın içinde, seyri güzel manzaralı, sosyal ve kültürel tesisleri de barındıran yaşam alanlarında kaliteli yaşamayı hayal etmektedirler. Karataş bölgesi bu anlamda projelendirilerek Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılan özel bir bölgedir. Halihazırda yaklaşık 1919 hektarlık bölgenin 1/5000 Nazım İmar Planı (NİP) onaylanmış ve askıdan indirilmiş, 1/1000 Uygulama İmar Planı (UİP) çalışmaları Ocak 2020 itibarıyla başlamıştır. Planlar incelendiğinde, konut, ticari, eğitim, sosyal alanlar ile doğal çevrenin uyumlu ve dengeli bir şekilde olmasına özen gösterildiği görülmektedir. Bu kapsamda bölgede yürütülen önemli projeler şöyledir:

– Kanal Ankara Projesi

Karataş bölgesinin kuzeyindeki Mühye Mahallesi sınırları içinde, Oran Eymir yolu doğusunda, Eymir gölüne yaklaşık 2 km uzaklıkta, dere yatağı boyunca yaklaşık 1.3 km uzunluğunda bir hattı kapsamaktadır. Yapımı başlamış çalışmalar devam etmektedir.

– İmrahor Millet Bahçesi

Aşağı İmrahor, Orta İmrahor, Yukarı İmrahor, Yakupabdal, Yeşilkent, Karataş ve Boztepe mahalleleri sınırlarından geçen ve yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanı kaplayan Proje, 7 etaptan oluşacak ve yeşil alanları, sosyal alanları ile ön plana çıkacak. Proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek. Yapımı başlamış çalışmalar devam etmektedir.

– Ankara Güney Ekolojik Koridoru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylı Bakan Murat KURUM’un talimatıyla başlayan Koridor Projesi, Kanal Ankara, Eymir Gölü, Gölbaşı Millet Bahçesi, Mogan Gölü ve Gölbaşı Arboretum (ağaç parkı) alanını kapsayan yeşil aks üzerinde 5 bölüm olarak planlandı.] Ankara’da yaşamın en keyifli, en enerjik, en doğal, en temiz, en teknolojik, en gösterişli, en orijinal halinin olacağı ve insanların hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir bölgedir, Karataş.