MEK YAPI, gayrimenkul ve yatırım portföylerini oluştururken aşağıdaki hususları önemser ve önceliklendirir. Sizlerin de gayrimenkul ve yatırım portföyü oluştururken aşağıdaki 8 hususa dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

1. Lokasyon çok önemli

Ünlü söz; ‘para, para, para’ Napolyon’a aittir. Napolyon’un bu sözü dünyayı şekillendiren asıl unsurun para olduğuna inancının bir göstergesi olarak söylediği belirtilir. Gayrimenkul yatırımı için söylenen lokasyon, lokasyon, lokasyon sözü de, gayrimenkul yatırımını şekillendiren ana unsurun lokasyon olduğunu gösterir. Bu nedenle hangi yatırım türü olursa olsun ilk dikkat edilecek konu gayrimenkulün bulunduğu lokasyondur. Yani konumudur. Dükkân yatırımı yapılırken de gelişen bölgeleri, nüfusun yoğun olduğu veya çoğalacağı bölgelerdeki seçenekleri değerlendirmek faydalı olur.

2. Park imkânına dikkat

Yatırım yapılacak yerin, kolay erişilebilir, önünde kısa süreli park imkânının olması gibi koşullar göz önünde bulundurulmalı.

3. Cephe geniş olmalı

Dükkânda çok fazla sayıda kolonun yer alması ya da cephesinin ince ve dar olması kullanım rahatlığını engelliyor.

4. Baca ve bahçe şart

Bahçe kullanım imkânları, mülkte baca olup olmaması, kaç girişi-çıkışı olduğu gibi konular tercih edilme nedeni. Hatta bu özelliklere sahip dükkânları daha yüksek bedelle kiraya vermek mümkün olabilir.

5. Tapu kontrol edilmeli

Gösterilen bağımsız bölüm ile tapuda kontrol edilen bağımsız bölümün aynı bağımsız bölümü gösterip göstermediğine bakılmalı. Mülkün tapusu kat irtifakı veya tercihen kat mülkiyetli olmalı. Ticari mülklerde en sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de bodrum alanlarının aslında dükkânlara ait olmaması.

6. Yaya ve araç trafiği nasıl

Karlı bir dükkân yatırımı yapmak için hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu yerler seçilmelidir. Bu özelliklere sahip olan bir dükkânın iş potansiyeli artar. Ayrıca bu özellik kısa sürede kiracı bulmayı da sağlar.

7. Ulaşım imkânlarına yakın olsun

Metrobüs, metro, tramvay, TEM bağlantı yolları ve merkeze yakın yerlerde alacağınız gayrimenkulün prim elde etme şansı artar. Ulaşılabilirliği zayıfsa prim gücü zayıflar. Ulaşılabilir konumlar her zaman primi yüksek yerler olmaya adaydır..

8. Kira Çarpanı

Gayrimenkulü satın almak için ödediğiniz miktarı, gayrimenkulün brüt aylık kira gelirine böldüğünüzde elde ettiğiniz sayı, o gayrimenkulün aylık kira çarpanıdır. Türkiye’de genellikle aylık kira çarpanı baz alınır.

MEK YAPI Sonuç olarak kaliteli, bilinçli, profesyonel, müşteri odaklı, şeffaf, ne aradığını ve ne istediğini bilen, konularına hâkim uzman personelin görev yaptığı, eğitim seviyesi yüksek, insanlar topluluğudur. Yukarıdaki belirttiğimiz hususlar sonucunda MEK YAPI olarak size kar edebileceğiniz portföyler hazırlıyoruz. Bizim için müşterimizin kazanması bizim kazanmamızdan daha değerlidir. MEK YAPI’ yı tercih edin, kazançlı çıkın.