Gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde inşaat sektöründe yer alan firmaların en çok zorlandıkları husus projenin gerçekleştirilmesi ve gerekli finansmanın sağlanmasıdır. Mek yapıda böyle sorunlar yoktur. Mek yapı da teknik, mali ve deneyim yetersizliği sorunu yoktur. Teknoloji transferi, sosyal medya, inşaat ve gayrimenkule uyarlanan dijital platformlara sağladığı uyum Mek yapının vazgeçilmezidir. Mek yapı paylaşıma açık ve şeffaf iş yapma yeteneği olan bir firmadır. Mek yapı yılın inşaat firması olarak sektörde güveni sağlamıştır. Firma olarak lansmanlarda sunduğu arsaların tapusunu vermektedir. İnşaat ve satış sorumluluğunu üstlenmektedir. Şirket amacına uygun konu ve problemleri yeterli şekilde düşünüp araştırarak firma değerleri ile kişisel beklentileri açık şekilde ifade edilmektedir.

Topraktan arsa/ev almak, en temel anlamıyla inşaat başlamadan ev almak anlamına geliyor. Projelendirme aşaması tamamlanmış ancak henüz inşaat çalışmaları başlamamış dairelerin satılmasına topraktan satış deniyor. Topraktan ev sahibi olmaya karar verdiğinizde evi piyasandan çok daha uygun fiyatlara alabiliyorsunuz. MEK YAPI Lansmanları çok daha cazip olmaktadır. Özellikle ev fiyatlarındaki artışı göz önünde bulundurduğumuzda inşaat başlamadan satın aldığınız evin değeri, proje tamamlandıktan sonra artmaktadır. Topraktan aldığınız daire tamamlandığında, aldığınızdan daha yüksek fiyatlara satarak da kar elde edebilirsiniz. Lansmandan ev almak, anahtar teslim konut almaktan çok daha karlı oluyor diyebiliriz.

Arsanın mevcut durumu, imar durumu, planı, konumu, bölgedeki arsa stoku, arz talep durumu, hisse durumu, arsanın bulunduğu bölgedeki sosyal ekonomik koşullar dikkate alındığında, Mek yapı Maksimum verimlilik ve karlılığın olduğu, özellikle Gölbaşı ve Çankaya Bölgesindeki İncek, Taşpınar Kızılcaşar, Çayyolu, Alacaatlı, Yaşamkent, Turan Güneş, Dikmen gibi bölgeler faaliyet alanı içerisindedir.

Boş duran arsası üzerinden hiçbir gelir elde edemeyen kişiler, bu arsalarının daha değerli yerler haline gelmesini sağlamada kat karşılığı arsa alternatifini değerlendirmelidir. Arsa sahibi olan kişilerin arsalarını değerlendirmeyi düşündüklerinde karşılarına çıkan en iyi avantajlardan biri kat karşılığıdır. Arsa sahiplerinin arsalarını doğrudan satmaları, kendi başlarına bir inşaat işine girmeleri teknik bilgi ve maliyet gerektirdiğinden arsaların kat karşılığı müteahhide teslim edilmesi daha avantajlı olmaktadır. Müteahhitler tarafından ortaya konan şartları tekrar gözden geçirerek pazarlık fırsatlarını değerlendirmesi, arsa sahibinin haklarının korunması hususlarında MEK YAPI gerekli hassasiyeti göstermektedir. Daha önce MEK YAPI'nın başarılı bir şekilde hem kendisinin verdiği, hemde aracılık yaptığı kat karşılığı işleri bu konudaki en büyük referansımızdır.

Arsa imarlı toprak parçasıdır, bulunduğu bölgede nüfus ve ticaret arttıkça değerlenir. Arsa ve arazide en önemli unsur (Lokasyon) konumudur. Arsanın vasfı konusuna dikkat edilmeli, alacak olduğunuz arsanın imar durumuna bakılmalıdır. Arsanın bir hissesi olup olmadığına bakılmalıdır. İmar planı ve plan notlarına bakmak gereklidir. Arsanın tapudaki durumu kontrol edilmeli, ipotek, haciz yada şerh olup olmadığına bakılmalıdır. Arsanın Jeolojik yapısına bakılmalıdır. Su havzası, SİT alanı, Özel Çevre koruma alanı durumları iyice araştırılmalıdır. Şekil olarak Yamuk ve yuvarlak şekildeki arsalar inşaatı ve kullanımı zorlaştırdığı için risklidir. İlgili belediye ve tapu Müdürlükleri ile çevre araştırması yapılmalıdır. Eğer hedefiniz 2-5 yıl ise arsa, 6-10 yıl üstünde bekleme imkanınız var ise arazi yatırımı önerilir. Arazi yatırımında amaç imar gelebilecek bir araziyi imar gelmeden önce almak ve imar ile gelen değer artışından faydalanmaktır. İmar planına göre arsaya ne kadar inşaat yapılabileceğini incelemek gereklidir. Arsanın fiyatının cazip olması da bir diğer önemli konudur. Arsanın değeri yapılacak olan inşaata göre değişir. Arsa ve arazi yatırımında sonuç görmek için sabırlı olmak gerekiyor. Mek Yapı olarak tüm bu süreçleri hassasiyetle araştırıp sonuçlandırmaktayız.

Pandemi ile kalabalıktan uzak olma isteği birçok kişinin yatırım tercihlerinde değişikliğe sebep oldu ve müstakil ev ihtiyacı talebi artmıştır. Özellikle yaz dönemlerinde artış gösteren denize yakın arsalar, yoğun ilgi gören arsa yatırımları arasında dikkatleri üzerine toplamış durumdadır. Muğla, Aydın, İzmir gibi şehirler bu anlamda arsa yatırımcılarının gözde noktaları arasında yer alıyor. Diğer bölgelere göre yurt içi ve yurtdışından ege bölgesine talep çok fazla olmaktadır. Buda fiyatlara yansımaktadır. Ekonomik dalgalanmalardan en az etkilenen ve yenisi üretilmeyen arsadır. Talep, doğal güzellik, huzurlu yaşam, kolay ve hızlı alınıp satılabilmesi ve yüksek getirisi olması Sahillerin özelliklede ege bölgesinin önemini artırmaktadır. Ege bölgesi Mek yapının önem verdiği, çalıştığı bölgeler arasındadır.