| Mehmet EKİCİ

Card Image

Hangi Gayrimenkul Yatırımını Neden Yapmalısınız?

Birikimleriniz ile en doğru yatırımı yapmak için işe, detaylı bir araştırma yaparak başlayabilirsiniz.En iyi yatırımın hangi gayrimenkul olduğunu, hangi yatırım enstrümanı ile daha kazançlı çıkacağınıza karar vermek için; arsa, konut ve iş yeri seçeneklerini doğru analiz etmelisiniz.

UZUN VE ORTA VADEDE KAZANÇ İÇİN ARSA YATIRIMI

Taşınmaz mallar arasında üretimi olmayan tek yatırım aracı topraktır. En lüks evleri inşa edebilirsiniz ama onun en kıymetli olanı, değerli bir arazi üzerine inşa edilmiş olanıdır.Günümüzde artan nüfus etkisi ile gelişmekte olan büyük şehirler, her 10 yılda bir yaklaşık 10 km şehir dışına doğru büyümektedir.Dolayısıyla biraz beklemek için zamanınız varsa az bir maliyet ve biraz sabırla çok yerinde ve karlı yatırımlar sizin için alternatiftir.

KISA VASEDE KAZANÇ İÇİN KONUT YATIRIMI

İster oturmak için olsun, ister yatırım amaçlı olsun, birikimlerinizi konut satın alarak değerlendirebilirsiniz. Konut fiyatları özellikle son 10 yılda sürekli olarak artış göstermektedir.Hal böyle olunca değerlenmesini umarak konut satın almak, karlı bir yatırım aracı olabilir. Satın alınan eve kiracı yerleştiğinde ek gelir imkânı da bulabilirsiniz.En üst seviyede kazanç sağlamak için şehrin yeni gelişen bölgelerine ve yeni açılan ulaşım akslarına yakın semtlere yönelebilirsiniz.

KİRA GELİRİ İÇİN İŞYERİ YATIRIMI

Tıpkı ev yatırımında olduğu gibi yıldan yıla değerini artırarak enflasyona karşı birikimlerinizi koruyan ve kira getirisi olan iş yeri yatırımını tercih edebilirsiniz.Kira gelirleri konut kiralarına göre nispeten daha yüksek olan iş yeri yatırımını cazip hale getirir.Özellikle kurumsal firma kiracısı olan iş yeri yatırımcısı bu yatırımdan çok daha karlı çıkacaktır.

Netice olarak; Gayrimenkul sektörünün kaybedeni değil, daha çok kazananı vardır. Unutmayın ki; ALAN HER ZAMAN KAZANIR…