| Mehmet EKİCİ

Card Image

Pandemi Nedeniyle Konut Tercihlerinde Nasıl Değişim Yaşanmaktadır?

Pandemi ile değişen yeni düzeninde insanların alışkanlıkları değiştiği gibi konut tercihleri de değişmiştir. Artık insanlar müstakil evlere, peyzajı güzel olan evlere yönelmiştir. Önceden konutta mutfak ve odaların şekli ön plana çıkmaktayken şimdilerde balkon varsa bahçe gibi yerler ön plana çıkmaktadır.

Uzmanların açıklamalarına göre pandemi sürecinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği öngörülmektedir. Bir zamanlar köyden kente alan göç ile birlikte çok katlı lüks yapılarda yaşama talebi pandemi ile birlikte geriye dönmüştür. Ormanlık alanlar, köyler, bağ ve bahçeler ön plana çıkmıştır. Ancak bu ilgi hobi bahçelerinde talebi artırarak buralarda fiyatların yükselmesine sebep olmuştur. Bu da pek çok şehirde denetimden uzak dayanıksız yapılaşmayı artırmaktadır.

Yeni dünya düzeninde “Home Office” diye tabir edilen bu çalışma düzeniyle insanlar evlerini ofis ortamına dönüştürmektedir. Birden fazla kişinin yaşadığı evlerde insanlar ses karmaşasından korunmak için salonda, farklı bölümlere imkan sağlayacak sürgülü duvar sistemleri olacak, ortak bahçeye sahip sitelerin sayısında artış yaşanacaktır. Dolayısıyla evin dizaynı da insanların evde hem ev ortamını hem de iş ortamını yaşayabileceği şekilde yapılmaya başlayacaktır.

Gelecek yıllar da binaların yapıları evlerin iç dizaynı değişebileceği gibi pandemi ile birlikte farklı bir dekorasyon mantığı ortaya çıkacaktır. Mevcut duvar sistemleri yerine sürgülü duvar sistemleri, Asansörlerin asansörlerin bina dışına alınması, teknolojik evler, ortak bahçeler ya da geniş balkon gibi tasarımlara ilgi olacak. Ortak bahçeye sahip sitelerin sayısı da artacak. İnsanlar artık sosyal mesafeyi de koruyarak sosyalleşebilecekleri ortamlar oluşturacaklardır.